Przedstawiam fotorelację z pracy nad projektem wystroju kaplicy dla Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, w szczególności nad projektem i realizacją witrażu. Od wstępnej koncepcji projektu (wykonanego ręcznie rysunku), przez jego digitalizację i obróbkę w programach graficznych, aż po realizację.
Faza projektowania
Punktem wyjściowym było duże okno, przed którym miał powstać stelaż z witrażem oraz ołtarz. Krajobraz za oknem okazał się inspiracją podczas powstawania projektu. Zieleń drzew, niebo i woda…
Montaż ramy i przygotowanie kartonów
Po zmierzeniu okna i wykonaniu projektu przyszedł czas na montaż ramy, czym zajął się specjalista w tej dziedzinie. Natomiast dla mnie, był to czas przygotowywania tzw. kartonów, czyli przenosiłam projekt na papier w skali 1:1, a następnie wykonałam jego kopię, która posłużyła do przygotowania szablonów wycinanych szkieł. W tych szablonach ważne jest, żeby uwzględnić grubość ołowiu, którym łączone są szkła, dlatego podczas rozcinania elementów, używałam specjalnych nożyczek, które niejako załatwiły to za mnie, ujmując z papieru 2-milimetrowe paski. Dzięki temu, szablony pod szkła posiadały odpowiedni kształt i rozmiar. Pierwszy, nie pocięty projekt 1:1, posłużył jako podkład do składania witrażu.
Realizacja i montaż witrażu
Witraż trafił do realizacji do pracowni witrażu prof. Kazimierza Rocheckiego, gdzie został wykonany techniką klasyczną, która przewiduje następujące etapy realizacji:
Po wycięciu szkieł, nanosi się na niektóre z nich rysunek (według projektu 1:1). Robi się to za pomocą pędzli i przygotowanej wcześniej, specjalistycznej farby do witrażu. Potem szkła wypala się w specjalnym piecu. Na całość kwatery witraża nakłada się szerokim pędzlem świeżą „patynę”. Po jej wyschnięciu, poprzez dotykanie szkieł pędzlami (tapowanie), wybiera się odpowiednią ilość patyny, aby uzyskać zgodny z projektem efekt cieniowania. Następnie kwatery ponownie idą do wypalenia w piecu. Gotowa kwatera składana jest za pomocą ołowianych profili, łączonych ze sobą rozgrzaną cyną i przy pomocy (oczywiście!) specjalistycznych narzędzi.
Gotowy witraż został zamontowany w uprzednio przygotowanej ramie.
Prezentacja
A tak prezentuje się końcowy efekt. Zdjęcia z tego etapu zostały wykonane przez fotografa Jakuba Grabowskiego dla FLO w Toruniu.
Tak naprawdę… to jeszcze nie koniec, gdyż właśnie trwają prace nad drugim etapem wystroju kaplicy, ale o tym będzie innym razem.
EDIT: Zobacz fotorelację z drugiego etapu tutaj.
Autorzy wystroju wnętrza kaplicy:
- Koncepcja wystroju oraz symboliki – dyrektor Liceum: o. mgr Justyn K. Berus OFM
- Projekt, prace wykonawcze przy witrażu – mgr Agata Rochecka
- Wykonanie witraża – prof. Kazimierz Rochecki oraz śp. Adam Gajewski